Stříbrné mince v české historii

29. 7. 2019

Denáry z devátého století byly první české stříbrné mince, které se plošně rozšířily během období vlády českého krále Boleslava I. a jako univerzální platidlo vydržely přes tři století.

Český král Přemysl Otakar II. nechal začátkem 13. století razit stříbrné brakteáty, což byly jednostranné mince knoflíkovitého tvaru. Mezi lidmi se jim ale stále říkalo denáry.

V roce 1300 zavedl velkou mincovní reformu král Václav II. Na jeho příkaz se začaly v mincovním městě Kutná hora razit velké a těžké stříbrné mince, které jsou známé jako pražské groše, a dělily sena dvanáct menších parvů.

Nejznámější stříbrné mince v historii českých zemí byly denáry, groše a tolary.

Za vlády Jiřího z Poděbrad v 15. století se zavedla další malá mince, tzv. černý peníz, protože ražba probíhala z nekvalitního stříbra a mince velmi rychle zčernala. Naopak o zhruba sto let později, za vlády Ladislava Jagellonského, se začala razit mince, což byl drobný „bílý peníz“ z kvalitního stříbra.

Král Ferdinand I. v roce 1547 ukončil ražbu pražského groše a nechal ho nahradit stříbrným tolarem. Místo nálezu stříbrné žíly v Jáchymově (tehdejší Joachimsthal – thaler => tolar), dal nové minci tento název. Menší mince v oběhu byly například půltolary nebo čtvrttolary a mezi nejznámější patřily drobné krejcary.

Stříbrné tolary vydržely v českých zemích jako platidlo až do 19. století. Poté byly nahrazeny měnou z Rakouska Uherska, kterou známe až do dnešní doby – korunami a haléři.

Stříbrné pamětní mince od ČNB

S českými stříbrnými mincemi se můžeme setkat i v současnosti. Jedná se o speciální stříbrné pamětní mince, které vydává Česká národní banka. Na těchto mincích je vždy uvedena nominální hodnota, která uvádí minimum, za které musí emitent minci odkoupit zpátky, ale sběratelská hodnota těchto mincí bývá mnohdy o dost vyšší.

Máte zájem o investici do stříbrných pamětních mincí? Je to ideální narozeninový nebo vánoční dárek. Zavolejte nám +420 910 902 737 v pracovních dnech od 8:00 do 16:00 a naši poradci se vám budou plně věnovat.

Aktuální cena zlata

23. 1. 2021

$1854.49

Je jen na vás, zda chcete blížící se situace využít ve svůj prospěch a případně své portfolio o další zlato rozšířit.

Zlato a vývoj jeho ceny za posledních 20 let

Ceny jsou v Amerických dolarech za trojskou unci.

Ze světa cenných kovů

Všechny články