Platina se stává nedostatkovou surovinou, vzroste cena?

11. 12. 2019

Spotřeba platiny roste v automobilovém a telekomunikačním odvětví

Největší podíl z každoroční produkce platiny spolkne průmyslové odvětví. Majoritní část směřuje do výroby automobilových katalyzátorů, kde je platina využívána pro snižování škodlivých emisí. Dle prognóz a statistik, které ukazují neustále rostoucí prodeje nových aut, se dá očekávat zvýšená poptávka po tomto vzácném kovu.

Odhady napovídají, že do roku 2030 bude až 85 % všech nově vyrobených automobilů vybaveno spalovacím motorem s katalyzátorem, protože elektromobily se stále neprodávají ve větších objemech a vozy s kombinovanou hybridní technologií stále mají pod kapotou spalovací motor a katalyzátor.

Prognózy naznačují, že platiny bude nedostatek a cena poroste

Dalším oborem, kde roste spotřeba platiny, je její využití při výrobě optických vláken. Nových sítí s tímto materiálem pro přenos internetových dat celosvětově přibývá a v nejbližším desetiletí se dá očekávat další nárůst produkce.

Na straně dodávky postupně dochází k mírnému poklesu těžby, která by se měla po roce 2021 začít projevovat. Od velké finanční krize z roku 2008 jsou investice do těžby platiny nedostatečné, produkce klesá a odběratelé si stále více stěžují na zpoždění. Jen pro představu, v roce 2006 byla světová produkce platiny na úrovni 5,3 milionů uncí a v roce 2025 jsou plány na těžbu jen ve výši 3,9 milionů uncí.

Cena platiny by mohla jít v nejbližších letech stoupat

První signály tak napovídají, že platina by mohla být v nejbližší budoucnosti stále více nedostatkovou surovinou, což by se mělo projevit růstem její tržní ceny. Už jen v letošním roce si platina připsala přes 10 procent a tento trend by měl i v roce 2020 pokračovat.

Platina je zhruba 20x vzácnější kov než zlato a pokud vás investice do tohoto ušlechtilého kovu zajímá, kontaktujte vašeho osobního poradce ze společnosti KAPITOL nebo nám zavolejte na klientskou linku KAPITOL GOLD +420 910 902 737 v pracovních dnech 08:00 – 16:00. Rádi se vám budeme věnovat.

Aktuální cena platiny

29. 9. 2020

$886.8

Je na vás, zda chcete blížící se situace využít ve svůj prospěch a rozšířit své portfolio o platinu.

Platina a vývoj její ceny za posledních 20 let

Ceny jsou v Amerických dolarech za trojskou unci.

Ze světa cenných kovů

Všechny články