Platina – investiční příležitost budoucnosti

26. 3. 2020

Zatímco zlato a stříbro známe jako drahé kovy již z dávné historie, platina byla objevena až v 18. století. Hrubé odhady předpokládají, že zlata se na světě nachází 86 milionů trojských uncí a celkové zásoby platiny jsou jen 6,4 milionu. Také díky tomu se platiny ročně vytěží asi jen 200 tun, což je méně něž 10 % těžby zlata. Všechna tato čísla jasně ukazují, že platina je mnohem vzácnější kov než zlato, a proto v sobě skrývá potenciál a investiční příležitost.

Platina je až 20× vzácnější kov než zlato.

V reálném světě má platina velmi bohaté průmyslové využití. Najdeme ji katalyzátorech dieselových aut, při výrobě elektromobilů, v klenotnictví, ve sklářském i farmaceutickém průmyslu a světová poptávka po tomto kovu neustále roste.

Když se podíváme do nedávné historie, byla maximální cena zlata v roce 2008 lehce nad 1 900 dolarů za trojskou unci. Ve stejném období se platina obchodovala za více než 2 250 dolarů, což dokazuje její výjimečnost. Na začátku července 2019 atakuje cena zlata hranici 1 400 dolarů, kdežto platina je jen lehce nad 800 dolary a z dlouhodobého hlediska je značně podhodnocena. To z ní dělá zajímavou příležitost pro investici ve středně i dlouhodobém horizontu.

Aktuální cena platiny

27. 6. 2022

$908

Je na vás, zda chcete blížící se situace využít ve svůj prospěch a rozšířit své portfolio o platinu.

Platina a vývoj její ceny za posledních 20 let

Ceny jsou v Amerických dolarech za trojskou unci.

Ze světa cenných kovů

Všechny články