Největší objevené nuggety zlata

20. 8. 2019

Na vysvětlenou hned na začátku: nugget je přírodní, neopracovaný kus zlata. Hrudky či valouny zlata (nuggety) mají vysokou ryzost, obvykle mezi 82 až 97 procenty (tzn. 20-23 karátů).

Největší nuggety jsou z 19. století

Ty největší nuggety se našly v 19. století během „australské zlaté horečky“. Bohužel se drtivá většina z nich pouze zadokumentovala (případně v pozdější době vyfotila) a následně se poslaly do rafinerie, kde došlo na roztavení, vyčištění a zpracování na cihly, pruty či slitiny pro klenotnický průmysl.

Rudný blok měl rozměry 145 x 66 x 5 centimetrů a hmotnost 233 kg.

Největším kusem rudy s obsahem zlata je Holtermannův a Bayerův vzorek, který byl objeven v roce 1872 v lokalitě Hill End u Bathurstu v australském Novém Jižním Walesu. Rudný blok měl rozměry 145 x 66 x 5 centimetrů a hmotnost 233 kg. Po roztavení a vyčištění z něj zbylo 92 kg ryzího zlata. Vedou se spory, zda se tento nález, vzhledem k velkému procentu příměsí, řadí dle definice přímo do kategorie nuggetů.

Pokud se přikloníme k názoru, že Holtermannův a Bayerův vzorek je ojedinělou výjimkou mimo jakékoliv zařazení, pak prvenství má nugget s názvem Welcome Stranger (Vítej cizinče) z roku 1869. Našli ho John Deason a Richard Oates u městečka Moliagul, v australském státě Victoria, pouhé 3 centimetry pod povrchem země u kořenů jednoho stromu.

Nugget měl po očištění hmotnost 78 kg a po přetavení z něj bylo 71 kg ryzího zlata. Nálezci nugget prodali bance za cenu 9 381 liber. Při přepočtu na dnešní ceny zlata to vychází na 3,47 mil. dolarů (cca 81 milionů korun).

Druhou příčku drží nugget Welcome , který byl nalezen poblíž městečka Ballarat v roce 1858, také ve státě Victoria v Austrálii. Jeho původní hmotnost byla přes 71 kg a měl rozměry 53 x 28 x 16 cm. Nějakou dobu byl vystaven v bance Bank of England ve městě Melbourne, ale v roce 1859 byl roztaven a po vyčištění z něj bylo 69 kilogramů ryzího zlata.

Ve zlatém dole v Serra Pelada v Brazilii byl vytěžen kus zlata o hmotnosti 61 kg (s obsahem 52,3 kg ryzího zlata). Nese jméno Pepita Canaa a je největším neroztaveným zlatým nuggetem na světě. Zajímavostí je fakt, že šlo zřejmě o největší zlatý nugget všech dob o hmotnosti 165 kg. Bohužel byl kvůli nešetrné práci horníků při dolování rozlomen na 3 kusy. Všechny tři díly jsou vystaveny v muzeu brazilské centrální banky.

Hledači s detektorem kovů

Největším nuggetem nalezeným pomocí detektoru kovů je zlatý valoun Hand of Faith, který nalezl Kevin Hillier pouhých 30 cm pod povrchem v roce 1980 u malého města Kingower, opět v australské Victorii. Jeho hmotnost je přes 27 kilogramů a rozměry jsou 45 x 19 x 10 cm. Kevin jej prodal za více než 1 mil. dolarů. Pokud byste chtěli tento zlatý valoun vidět, doporučujeme navštívit hotelové kasino Golden Nugget v Lake Charles v americké Louisianě.

Kevin Hiller prodal nalezený nugget za více než 1 mil. dolarů. Dnes je vystaven v hotelovém kasinu Golden Nugget v Lake Charles v americké Louisianě.

A na závěr tu máme jednu zajímavost z poslední doby. V roce 2013 našel mladý amatérský hledač kovů s detektorem zlatý nugget o hmotnosti přes 5 kilogramů a rozměrech 22 x 15 cm. Asi vás už nepřekvapí, že to bylo v australském státě Victoria.

Pokud vás zlato zajímá a zrovna neplánujete cestu s detektorem k protinožcům, nabízíme vám možnost zakoupit zlaté slitky či mince. Nebo pravidelně investovat do drahých kovů. Zeptejte se našich poradců nebo na klientské lince +420 910 902 737 v pracovních dnech od 8:00 do 16:00.

Aktuální cena zlata

8. 3. 2021

$1693.75

Je jen na vás, zda chcete blížící se situace využít ve svůj prospěch a případně své portfolio o další zlato rozšířit.

Zlato a vývoj jeho ceny za posledních 20 let

Ceny jsou v Amerických dolarech za trojskou unci.

Ze světa cenných kovů

Všechny články