Vydáváme limitovanou edici stříbrných mincí s motivem Tomáše Bati – “krále obuvi“

15. 12. 2020

Během letošního roku jsme v KAPITOLu úspěšně spustili emise vlastních sběratelských mincí. Po dvou edicích s motivy Legendárních Keltů, kde se snažíme mapovat historii mincovnictví v českých zemích od počátku do současnosti, přicházíme s novou sběratelskou linií a motivy slavných českých a československých podnikatelů.

“KAPITOL je na trhu přes 25 let a tuto dobu jsme dali příležitost mnoha kolegům, ze kterých během pracovní kariéry vyrostli velcí podnikatelé a skvělí manažeři. To nás vedlo k myšlence vzdát hold podnikatelským velikánům na českém území, kteří nás inspirují nejen svým odkazem, ale i pracovitostí a houževnatostí. A u první série nemůžeme začít nikým menším, než byl slavný a světově uznávaný obuvník Tomáš Baťa ze Zlína,” sdělil Robert Vlášek, ředitel divize KAPITOL Gold.

Autorem motivu je opět akademický sochař a medailér Zbyněk Fojtů, který bezesporu patří mezi nejlepší české návrháře mincí a medailí. Za ražbou a provedením stojí Česká mincovna, náš obchodní partner.

“Mince KAPITOLu se slavnými českými podnikateli mají dle odborníků krásné provedení a nesou zajímavý sběratelský potenciál. Pokud ještě nemáte vybrán dárek pro své blízké k blížím se Vánocům, stříbrná mince s Tomášem Baťou je jistě potěší,” dodává Robert Vlášek.

V případě zájmu o tyto unikátní sběratelské mince se obraťte na poradce KAPITOLu nebo si ji objednejte na našem e-shopu.

Popis sběratelské mince s motivem Tomáše Bati

Averz
Tomáš Baťa (1876-1932) byl československý podnikatel, který se svými sourozenci založil v roce 1894 obuvnickou firmu Baťa. Postupně z ní vytvořil rozsáhlý komplex výroby, obchodu, dopravy, služeb a financí. Jeho postupy byly na tehdejší podnikání revoluční a dodnes jsou stále používány jako příklady top managementu. Tomáš Baťa byl ve své době jedním z největších podnikatelů na světě.

Reverz
Na reverzní straně mince je zobrazena monumentální administrativní budova Baťových závodů od architekta ing. arch. Vladimíra Karfíka a malá bota. Dále jsou zde atributy ostrova Niue – profil a jméno královny Alžběty II., rok emise 2020 a nominální hodnota 1 DOLLAR (NZD).

Nominální hodnota
Pamětní mince KAPITOLu jsou legálním platidlem. Základním atributem oficiálních peněz je nominální hodnota a pro tyto stříbrné mince byl vybrán novozélandský dolar.

Novozélandský dolar je zákonným platidlem ostrovního státu Nový Zéland a do oběhu byl uveden v roce 1967, kdy nahradil novozélandskou libru. Kromě samotného Nového Zélandu je zákonným platidlem i v dalších zemích, tvořících Novozélandské království (Niue, Tokelau, Cookovy ostrovy) a Pitcairnových ostrovech (zámořské území Spojeného království). Vše patří pod zámořské území Spojeného království, proto u mincí je profil a jméno královny Alžběty II.


KAPITOL je česká společnost s 25letou historií ve svém oboru. Patří do významné finanční skupiny Vienna Insurance Group (VIG).  Stejně jako KAPITOL, patří do VIG také nejvýznamnější pojišťovací společnosti rakouského a českého trhu, jako jsou Wiener Städtische nebo Kooperativa. Akcionáře společnosti KAPITOL tvoří Kooperativa (70 % akcií) a zbývajících 30 % akcií vlastní rakouský LPV-HOLDING.

Díky spolupráci s předními pojišťovnami v ČR, finančním koncernem VIG, významnými bankovními domy a dalšími investičními partnery si KAPITOL zajistil zcela unikátní postavení na trhu finančního poradenství.

Aktuálně má KAPITOL, a.s. přes 2 500 spolupracovníků na více než 50 pobočkách po celé České republice.

Aktuální cena zlata

27. 6. 2022

$1828.15

Je jen na vás, zda chcete blížící se situace využít ve svůj prospěch a případně své portfolio o další zlato rozšířit.

Zlato a vývoj jeho ceny za posledních 20 let

Ceny jsou v Amerických dolarech za trojskou unci.

Ze světa cenných kovů

Všechny články