KAPITOL emituje zlaté a stříbrné mince se zajímavou sběratelskou hodnotou

10. 7. 2020

Společnost KAPITOL skrze svoji divizi KAPITOL Gold, která se až doposud zabývala zprostředkováním investic do cenných kovů, jako je zlato, stříbro a platina, spustila prodej vlastních sběratelských mincí.

Speciální limitované edice budou mapovat historii mincovnictví v českých zemích od počátku do současnosti. První pamětní mince KAPITOLu nese motivy nejvýznamnějších keltských sídel (oppidií).

Robert Vlášek, ředitel divize KAPITOL Gold, který stál u zrodu myšlenky na vlastní edici mincí, sdělil: „Pro naše klienty jsme v unikátní první emisi pamětních mincí připravili 50 zlatých mincí o hmotnosti jedné trojské unce* a 100 kusů mincí stříbrných se stejnou hmotností.“

„Autorem motivu je akademický sochař a medailér Zbyněk Fojtů, který bezesporu patří mezi pět nejlepších českých návrhářů mincí a medailí. Dle vyjádření odborníků české numismatické společnosti a také tvůrce mince je jasné, že investiční mince KAPITOLu jsou zajímavé motivem a provedením a jde o sběratelský velmi zajímavý produkt.“

 „Za ražbou stojí náš silný obchodní partner Česká mincovna, která je držitelem licence České národní banky na ražbu oficiálních peněz pro český trh. Prodej se spustil v červenci a KAPITOL je první mezi finančně poradenskými společnostmi, který emituje vlastní sběratelské mince.“

První emise mincí je určena především pro spolupracovníky a významné klienty KAPITOLu. Dle bližších informací byl velký zájem a zlaté i stříbrné mince jsou už z velké části zamluveny či prodány.

Po zakoupení mince obdrží každý majitel zboží v atraktivní dárkové krabičce, kde vedle samotné dřevěné etue je i certifikát pravosti od České mincovny a sériové číslo dané limitované edice.

*1 trojská unce = 31,1 gramů


LEGENDÁRNÍ KELTOVÉ – popis první sběratelské mince KAPITOLu

KAPITOL emituje vlastní sběratelské mince

Reverz – BIATEC

Keltský kmen Bójů žil na našem území již zhruba ve 4. století před naším letopočtem. Díky jejich bojovým schopnostem si je na některé úkoly najímali Řekové, kteří jim za odvedené služby platili zlatými mincemi.

Keltové si platidlo velmi rychle oblíbili a mince nahradily do té doby používaný směnný obchod. Protože mincí nebyl dostatek, začali Keltové vyrábět vlastní zlaté mince. Zpočátku na nich byla řecká bohyně, ale později byly znaky na mincích nahrazeny keltskou symbolikou.

Nejvíce nalezených keltských mincí pochází zhruba z poloviny prvního století před naším letopočtem. Nápis BIATEC na původních mincích bylo s největší pravděpodobností jméno vladaře či velmi významného válečníka.

Averz – Oppidum Hrazany

Keltské oppidum Hrazany se historicky nacházelo u obce Radíč nedaleko Slapské přehrady. Bylo tvořeno dvěma vrchy Doubí (430 m n. m.) a Červenka (370 m n. m.) se sedlem, které je od sebe odděluje.

Oppidum leželo na důležité obchodní stezce spojující Podunají s Lincií a putovaly po ní karavany až z dalekého jihu. Částečně sloužilo jako strážní pevnost k ochraně pocestných a kupců, kteří procházeli okolo Vltavy k významným keltským střediskům u nás (Stradonice, Závist) nebo v Německu.

K jeho zániku došlo zhruba kolem roku nula, když obyvatelé oppidum postupně opustili kvůli neustále vzrůstajícímu tlaku a výpadů germánských kmenů ze západu.

Nominální hodnota

Pamětní mince KAPITOLu jsou legálním platidlem. Základním atributem oficiálních peněz je nominální hodnota a pro sběratelské mince KAPITOLu byl vybrán kamerunský frank.

Kamerunský frank byl zaveden do francouzských kolonií v rovníkové Africe po 2. světové válce a v současnosti je pevně navázán na euro. V rovníkové Africe tuto měnu oficiálně využívá šest států a zaplatíte s ní v dalších deseti sousedících státech.


KAPITOL, a. s.

KAPITOL je společnost s 25letou historií ve svém oboru. Patří do významné finanční skupiny ViennaInsurance Group (VIG).  Stejně jako KAPITOL, patří do VIG také nejvýznamnější společnosti rakouského a českého trhu, jako jsou WienerStädtische nebo Kooperativa. Akcionáře společnosti KAPITOL tvoří Kooperativa (70 % akcií) a zbývajících 30 % akcií vlastní rakouský LPV-HOLDING.

Díky spolupráci s předními pojišťovnami v ČR, finančním koncernem VIG, významnými bankovními domy a dalšími investičními partnery si KAPITOL zajistil zcela unikátní postavení na trhu finančního poradenství.

Aktuálně má KAPITOL přes 2 000 spolupracovníků na více než 50 pobočkách po celé České republice.

Aktuální cena zlata

27. 6. 2022

$1828.15

Je jen na vás, zda chcete blížící se situace využít ve svůj prospěch a případně své portfolio o další zlato rozšířit.

Zlato a vývoj jeho ceny za posledních 20 let

Ceny jsou v Amerických dolarech za trojskou unci.

Ze světa cenných kovů

Všechny články