Je moudré mít 30 % investic ve zlatě

3. 6. 2019

V případě investičního zlata a dalších kovů (investiční stříbro, investiční platina), je dobré mít v portfoliu procentuální poměr, který odpovídá typu a cílům investora. Odborníci nejčastěji doporučují 5 % až 30 % z celkového investičního portfolia.

Investiční zlato dobře funguje jako pojistka v době nejistoty a krizí, ale i v klidnějších časech má podstatnou úlohu. Uchovává totiž kupní sílu investovaných peněz a chrání je před znehodnocujícími vlivy inflace. Ta je všudypřítomná, trvalá a naprosto degraduje funkci peněz jako uchovatele hodnot. Nepostřehnete to za rok, ale za delší časové období už ano.

Spoříte si například na důchod a po 30 letech zjistíte, že milion korun má úplně jinou hodnotu než kdysi. Jednoduše si za něj koupíte méně, protože reálná hodnota peněz se snižuje. Jeden příklad z vyspělé ekonomiky USA – na to, co jste si v roce 1908 koupili za 2 dolary, jste v roce 2008 potřebovali dolarů 100.

Peníze tak ztratily za sto let 98 % své hodnoty!

Jak se to stalo? Jednou z příčin je fakt, že po celém světě nyní používáme tzv. fiat měny. Tyto peníze nejsou kryty žádnou fyzickou komoditou (typicky zlatem), ale pouze důvěrou, že vlády a státy mají dostatečnou platební schopnost. Jedná se vlastně o experiment, u kterého nikdo neví, jak dopadne.

Moderní portfolio by mělo obsahovat 5 až 30 % investičního zlata

Aktuální cena zlata

27. 6. 2022

$1828.15

Je jen na vás, zda chcete blížící se situace využít ve svůj prospěch a případně své portfolio o další zlato rozšířit.

Zlato a vývoj jeho ceny za posledních 20 let

Ceny jsou v Amerických dolarech za trojskou unci.

Ze světa cenných kovů

Všechny články