7 důvodů, proč očekáváme v roce 2021 růst ceny zlata

10. 12. 2020

Analytici banky Société Générale ve své poslední prognóze sdělili, že cena zlata, díky nízkým úrokovým sazbám a slabému americkému dolaru, dosáhne v prvním čtvrtletí roku 2021 laťky 2 340 dolarů za trojskou unci. Při současných cenách žlutého kovu (1 840 USD k 10. 12. 2020) jde o zajímavý potenciál.

I bankéři Goldman Sachs očekávájí v první polovině roku 2021 růst ceny zlata na úroveň 2 300 USD za unci. Důvody vidí ve slabém americkém dolaru, rostoucí inflaci, kdy očekávají v příštím roce růst inflace nad 3 procenta. A v neposlední řadě v rostoucí maloobchodní poptávce po zlatě na rozvíjejících se trzích. 

Podle analytičky britské banky Standard Chartered Suki Cooperové prolomí zlato v roce 2021 hranici 2 100 USD za trojskou unci. 

Švýcarské banky Credit Suisse a USB radí: “Kupte zlato hned!” Nová maxima během příštího roku podle nich budou kolem 2 300 USD za trojskou unci. 

„Poměr ceny zlata a hodnoty amerického akciového indexu Dow Jones Industrial Average naznačuje, že kov není drahý ani náhodou, “ říká hedgeový manažer a blogger Jesse Felder. „Aby valuace zlata dosáhla úrovně z doby před deseti lety, musela by jeho cena stoupnout na 4.000 USD za unci. I tak by ale byl tradiční bezpečný tržní přístav hluboko před svým valuačním vrcholem z přelomu 70 a 80 let. 

Cena zlata do konce tohoto desetiletí dosáhne 4.800 USD za unci a zvýší se tedy dvaapůlkrát oproti jeho dnešní hodnotě. To prohlásil rakouský ekonom společnosti Incrementum AG Ronald-Peter Stoeferle. Centrální bankéři po celém světě jsou podle Stoeferleho chyceni v pasti nulových úrokových sazeb. Globální předlužení a nedostatek prostoru pro zvyšování sazeb jsou nejdůležitější faktory ovlivňující cenu zlata, uvedl ekonom. 

Dalším důležitým předpokladem pro růst ceny žlutého kovu jsou očekávané problémy evropských a v jisté míře amerických bank. Hlavní ekonom Evropské centrální banky (ECB) Philip Lane nedávno řekl, že „eurozóna začíná čelit prvním známkám napjatého financování“. V době, kdy ECB sype do oběhu nejvíc peněz v historii a nikdy v historii nepracovala ani zdaleka tak intenzivně na uvolnění finančních podmínek, je to varovný výrok. 


Nejde ale jen o prognózy významných analytiků a globální bank. Vše nasvědčuje tomu, že zájem o zlato poroste a s tím i jeho cena.

Pokud máte zájem investovat do zlata, obraťte se na naše poradce nebo nás kontaktujte na klientské lince KAPITOL Gold +420 910 902 737 v pracovních dnech od 8:00 do 16:00. Rádi se vám budeme věnovat.

Aktuální cena zlata

14. 9. 2021

$1791.2

Je jen na vás, zda chcete blížící se situace využít ve svůj prospěch a případně své portfolio o další zlato rozšířit.

Zlato a vývoj jeho ceny za posledních 20 let

Ceny jsou v Amerických dolarech za trojskou unci.

Ze světa cenných kovů

Všechny články