Pozor na padělek! Jak poznat falzifikáty?

4. 12. 2019

Díky zvýšenému zájmu o nákup zlata a dalších investičních kovů, jako stříbro či platina, bohužel roste i počet podvodníků, kteří na trh přinášejí méně či více zdařilé falzifikáty.

Policii se během letošního roku podařilo odhalit skupinu padělatelů, která se snažila napodobit zlaté cihličky švýcarské značky PAMP a australské značky Perth Mint. Jejich slitky měly správnou hmotnost, ale neobvyklou tloušťku a jiný odstín barvy.

Ze statistik vyplývá, že se nejvíce padělají zlaté slitky (cihličky) o hmotnosti 250 gramů. Falzifikátoři do nich navrtávají wolfram, který má podobnou hmotnost, jako zlato. Více informací nabízí video z policejní razie:


Zdroj videa: iDNES.cz

Všímejte si varovných signálů!

Cena slitku – první a velmi důležité varování je spojené vždy s velmi lákavou cenou investičního slitku. Pokud je cena výrazně nižší, než je obvyklé na běžném trhu, měli byste si dát pozor a vše řádně prověřit.

Obal slitku – slitky o hmotnosti 1 až 100 gramů jsou vždy zataveny do speciálního plastového obalu, který slouží zároveň jako certifikát pravosti. Pokud při nákupu narazíte na investiční kovy s porušených obalem, opět buďte velmi obezřetní.

Vizuální kontrola a hmotnost – jak už bylo zmíněno, falzifikáty mohou mít odlišný odstín barvy. Dalším znakem napodobenin je jiný rozměr slitku, většinou bývá nepatrně silnější. Pokud máte možnost slitek vizuálně porovnat s jiným, zaručeně pravým, rozhodně tak učiňte. A když jsou všechny rozměry i barva v pořádku, zkuste slitek zvážit na kvalitní digitální mikrováze.

Tip: U zlatých slitků švýcarské rafinerie PAMP máte možnost ověřit si jejich pravost prakticky okamžitě (online) prostřednictvím mobilního telefonu iPhone a speciální aplikace. Přečtěte si, jak funguje proces ověřování díky technologii VERISCAN.

U nákupu investičních kovů přes KAPITOL GOLD máte jistotu

Lidé u jiných případů, kde si všimli neobvyklých zlatých produktů, policii nahlásili, že slitky či mince nekupovali od oficiálních prodejců. Dostali je jako kompenzaci dluhu. Při zkoušce u Puncovního úřadu bylo zjištěno, že je jedná o měď-niklový základ, který je potažený tenkou vrstvičkou zlata.

U opravdu zdařilých napodobenin je pro laika velmi těžké poznat falzifikát. Proto při pořizování investičních kovů důrazně doporučujeme nákup zlata přes vašeho osobního poradce ze společnosti KAPITOL nebo nás kontaktujte na klientské lince KAPITOL GOLD +420 910 902 737 v pracovních dnech 08:00 – 16:00.

Aktuální cena zlata

29. 9. 2020

$1882.5219.1%YTD

Je jen na vás, zda chcete blížící se situace využít ve svůj prospěch a případně své portfolio o další zlato rozšířit.

Zlato a vývoj jeho ceny za posledních 20 let

Ceny jsou v Amerických dolarech za trojskou unci.

Ze světa cenných kovů

Všechny články