Český zlatý poklad na dietě, padl na pouhých 11 %

16. 6. 2020

V roce 1993, po rozdělení Československa, se rozdělil pro obě země i zlatý poklad (zlaté rezervy). Zatím co Česká republika má ze 70 tun v současné době v trezorech už jen 7,8 tun, naopak Slovensko své zásoby navýšilo na 31,7 tuny. V roce 2017 uvedla mluvčí ČNB, že zlato se jako aktivum nehodí mezi základní nástroje k udržení stability měny.

Podle ekonomů jde ČNB proti proudy, když se za posledních pět let zbavila více než tří tun zlata a nekoupila ani unci. Zlatý poklad je nyní jen 0,3 % celkových devizových rezerv. Sousední státy jsou na tom podstatně lépe. Rakousko má v sejfech uloženo 280 tun zlata (55 % devizových rezerv) a Německo, má v zásobách 3 366,5 tuny zlata (74 % celkových devizových rezerv).

ČNB se za posledních pět let zbavila více než tří tun zlata a nekoupila ani unci.

Naštěstí ČNB po letech změnila strategii. Rozhodla se začít do svých rezerv nakupovat zlato a zvýšit tak minimální objem, který dnes ve svých rezervách má. Zdá se, že v neklidných dobách je i pro ČNB bezpečnost rezerv důležitá.

„Primárním cílem nového postupu pro držbu zlatých zásob je udržet objem zlata ČNB na určité minimální úrovni. Podíl zlata na devizových rezervách centrální banky však zůstane i nadále nízký,“ řekla týdeníku Euro mluvčí České centrální banky Petra Vodstrčilová. „Budeme dokupovat zlato tak, aby nedocházelo k jeho dalšímu úbytku v devizových rezervách,“ doplnila.

První úvahy, že by se zlato do rezerv dokupovalo, se objevily v roce 2018. Teprve vloni ale záměr schválila bankovní rada. První nákupy proto mohou začít až letos.

Zdroj informací: článek webu kurzy.cz


Máte zájem o jednorázovou investici do cenných kovů či pravidelné spoření? Obraťte se na naše poradce nebo nás kontaktujte na klientské lince KAPITOL Gold +420 910 902 737 v pracovních dnech od 8:00 do 16:00. Rádi se vám budeme věnovat.

Aktuální cena zlata

7. 10. 2021

$1753.67

Je jen na vás, zda chcete blížící se situace využít ve svůj prospěch a případně své portfolio o další zlato rozšířit.

Zlato a vývoj jeho ceny za posledních 20 let

Ceny jsou v Amerických dolarech za trojskou unci.

Ze světa cenných kovů

Všechny články